Rock Festivalinde Sahne Alan Militarist Politikacı

Zeytinli Rock, 4 gün 4 gece süren yüksek dozaj bir festival oldu bu sene. Modern zamanların en heyecan verici dönemlerinden biri olan 60’ların Woodstock’unu çağrıştırdığı için bende heyecan uyandırıyor bu konsepte sahip festivaller. Festival’de farklı entelektüel kimliklere sahip binlerce genç vardı. Birçoğu alkolle, sigara ve çeşitli uyarıcılarla kafayı bulup müzikle eğlenerek geçiriyordu saatlerini. Bu takdir ettiğim bir eğlenme tarzı değil ama bizim gibi bir gezegenin kabuğunu kırabilecek kültürel bir devrimin ancak bu şekilde mümkün olduğunu düşündüğüm için destekliyorum.

Festivale katılım yoğundu. 10 binden fazla kişilik kamp alanı yetmedi. Toplam katılım bu sayının iki katı kadardı. Festivalin yapıldığı yer sakin bir tatil beldesi olduğu için binlerce festivalcinin akını, şehrin dengesini alt üst etmişti; her sene bu vakitte olduğu gibi. Bahsettiğim beni heyecanlandıran nokta da tam burasıydı işte. Festival alanından sokaklara taşan kalabalık pahalı kafelerde oturmak yerine marketten aldıklarıyla kaldırımlarda kurdukları sofralarda karınlarını doyuruyordu, herkes herkesin yanına oturup 5 dk içerisinde arkadaş olabiliyordu, çeşit çeşit marka tişörtler yerine birkaç gün aynı tişörtle etrafta dolanıyordu insanlar ve tüm bunları yadırgayan kimse de yoktu. festivalin sağladığı ortak payda evrensel bir değer olan müzikti. Birkaç gün içinde metropollerden uzak bu beldede deneysel bir yaşam formu kendiliğinden gelişmişti. Şiddet enteresan bir şekilde neredeyse hiç yaşanmadı. Kadınların vücudu görülmeye alışıldıkça görsel şehvetini yitirmişti.

DSC_0020 - Kopya

Woodstock’ta olanlar, birçok toplum bilimci tarafından yazıldı, çizildi. Bugün hâlâ farklı yer ve zamanlarda Woodstock ortamını sağlayınca, insanların özgürleştiğini görebiliyoruz. Kapitalizm, milliyetçilik ve bağnazlığın ortaya çıkardığı rekabetçi, maddeci, fırsatçı, ilkesiz, yozlaşmış düzene karşı tüm toplumun kurtuluşu burada yatıyor olabilir. Bu değişim sağlanmadan sosyalizmin bile anlamsız hatta yanlış olduğunu düşünüyorum. Festival ortamında para vardı ama cazibesini yitirmişti.

Festivale gelmiş olanlar fazla iyimser olduğumu, abarttığımı söyleyebilir. Ben de farkındayım Woodstock ruhunun bu festivalde olmadığını. Fakat insanların festivalde farkında olmadan o yöne gittiğini görebiliyordum. Çıkan bazı sanatçılar coğrafyamızda süren ve bir parçası olduğumuz savaşlara karşı barıştan söz ettiler, gezi direnişini de anmayı unutmadılar. Yine de hâlâ Woodstock ruhundan bariz bir şekilde çok uzakmışız. Böyle olduğumuzu sahneye çıkıp militarist söylemleriyle destek toplayabilen Edremit belediye başkanı en açık şekilde ortaya çıkardı. Adam 90’lı yılların sağcı bir siyasetçisi gibi konuşup bazı anahtar kelimeleri kullanarak seyircinin önemli bir kısmından destek almayı başardı. Zaten adam 87’den beri o belediyenin başkanlığını yapıyormuş. Dinleyicilerin doğdukları senelerdeki devletçi aklı şimdi sahnede onlara sunuyordu.  Ölüm haberlerinin her gün geldiği bu günlerde festival düzenlenmesine izin verdiği için milliyetçi çevreler tarafından eleştirilirken sürpriz bir şekilde sahneye çıkarak milliyetçilerin tepkisini de azaltabileceği bir reklam yapmış oldu. Oysa otoriteye başkaldırının, aşkın, sınırsızlığın müziği olan Rock dinleyicisinin buna prim vermemesi lazımdı.

25 yıl Vietnam’da savaşın bir parçası haline getirilmiş Amerikan halkından 300000 Amerikalı genç bakın Woodstock’ta Country Joe McDonald’ın öncülüğünde ayağa kalkmış neler diyor 😉

‘’…One, two,three what are we fighting for?

Don’t ask me I don’t give a damn…’’

Türkçesi: ‘’…1, 2, 3 ne için savaşıyoruz? Bana sorma, benim s*kimde değil…’’

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s